Choroby Serca Psów – Endokardioza zastawki mitralnej

Badanie echo serca psa

Jedną z najlepiej poznanych i najczęściej występujących chorób serca dorosłych i starszych psów jest endokardioza zastawki mitralnej. Choroba ta polega na zwyrodnieniu zastawki oddzielającej lewy przedsionek od lewej komory. U wielu zwierząt w konsekwencji zwyrodnienia i niedomykalności może dojść do przebudowy serca (powiększenia lewego przedsionka i/lub komory) i choroby tego narządu. Długotrwała choroba serca może z kolei doprowadzić do niewydolności tego narządu, co zwykle kończy się ciężkim obrzękiem płuc.

Zanim do tego jednak dojdzie musi upłynąć spora ilość czasu i zwykle choroba pierwotna szybko wychwycona pozwala zapobiegać tak groźnym konsekwencjom.

Właściciel pacjenta kardiologicznego zwykle zauważa, że jego pupil szybciej się męczy, mniej chętnie chodzi na spacery, odpoczywa po niewielkim wysiłku, pokasłuje, szybciej oddycha, mdleje, czasami chudnie i ma słabszy apetyt. Oczywiście te objawy nie muszą wystąpić równocześnie.

Pewnie zastanawiacie się Państwo skąd bierze się ta choroba? Niestety nie znamy jeszcze przyczyny zwyrodnienia, jednak podejrzewa się, że istotną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne.

Jakie rasy są predysponowane? Cavalier king charles spaniel, Pudel, Yorkshire terier, Chichuahua, Pomeranian, Sznaucer. W praktyce zwykle są to psy małe i średnie.

Jeśli podczas rutynowego badania lekarz weterynarii usłyszy głośny szmer nad zastawką mitralną i dodatkowo występuje któryś wyżej wymienionych objawów warto rozważyć konsultację kardiologiczną. Najbardziej popularną i najskuteczniejszą metodą diagnozowania jest badanie echokardiograficzne serca, czyli w dużym skrócie USG serca. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania od właściciela i zwierzęcia, wymaga jednak cierpliwości. Dzięki echo możemy potwierdzić diagnozę, ustalić etap choroby i dzięki temu wprowadzić odpowiednie leczenie.