Niedrożność Układu Pokarmowego

Niedrożność Układu Pokarmowego

Czy często w praktyce lekarskiej spotykamy się z niedrożnością przewodu pokarmowego? Zdecydowanie tak, choć spora część przypadków kończy się na szczęście na leczeniu farmakologicznym. Jak dochodzi do niedrożności jelit, żołądka czy przełyku? Zwykle przyczyną jest połknięcie przedmiotu (tzw. ciała obcego), które na pewnym odcinku całkowicie lub prawie całkowicie zamyka światło jelita czy przełyku. Najczęściej są to zabawki, kamienie, ubrania (np. skarpetki) a w zasadzie wszystko co pies lub kot zdoła połknąć. Niedrożność może być również spowodowana uciskiem na jelito z zewnątrz.

Jakie są objawy? Przede wszystkim wymioty, spadek apetytu, apatia, popiskiwanie, gorączka, ból brzucha, problem z oddawaniem kału. Sprawa jednak nie jest zwykle oczywista, ponieważ bywają zwierzęta, których objawy wcale nie są tak silnie wyrażone. Poza tym rzadko kiedy wszystkie te objawy występują w całym zestawie. Do potwierdzenia diagnozy potrzebny jest dokładny wywiad, badanie kliniczne oraz badania dodatkowe – przede wszystkim USG jamy brzusznej.

Dla porównania przedstawimy Państwu dwa niedawne przypadki z naszego gabinetu. Obie sytuacje dotyczyły młodych kotek. Pierwszy przypadek – kotka od kilku dni próbująca wypróżnić się, z każdym dniem słabnąca, nie jedząca, ale praktycznie nie wymiotująca. Tu, jeszcze przed dokładniejszą diagnostyką, już po badaniu klinicznym było wiadomo, że jelita są przepełnione, twardym, zbitym kałem, którego zwierzę samodzielnie nie jest w stanie wydalić. Po ustabilizowaniu stanu zwierzęcia i leczeniu farmakologicznym zdecydowano o zabiegu enterotomii w celu usunięcia koprostazy. Jaka była przyczyna tej niedrożności? Kotka prawdopodobnie urodziła się z wadą-poszerzeniem jelita i osłabioną perystaltyką, które predysponowały ją do zatwardzeń. Na szczęście przy odpowiedniej diecie i leczeniu jesteśmy w stanie zapobiegać powracaniu takich sytuacji.

Drugi przypadek to kotka wymiotująca nagminnie, nie jedząca, bardzo słaba, przelewająca się przez ręce, podczas omacywania brzucha nie dająca oznak bolesności. W takim przypadku podejrzewamy wiele rozmaitych przyczyn, jednak i tu okazało się, że mamy do czynienia z niedrożnością jelita. Tym razem jednak powodem zaczopowania jelita było ciało obce, a dokładniej fragment zabawki, który usunęliśmy chirurgicznie.

Oba przypadki wydają się podobne, przeprowadzone zostały zabiegi otwarcia jelita wraz z usunięciem niedrożności, oba stany wymagały solidnej stabilizacji ze względu na wtórne zapalenia, odwodnienie, hipokaliemię. Jednakże objawy i informacje od właściciela bardzo się różniły, sama przyczyna niedrożności była zupełnie inna. To wszystko uświadamia nam wszystkim jak niestandardowe i niepodręcznikowe potrafią być przypadki w naszej codziennej praktyce.