Ciekawych przypadek

Ciekawych przypadek

Przedstawiamy Państwu jeden z ciekawych przypadków z życia naszego gabinetu. Kilkunastoletni pies z objawami wzmożonego pragnienia, częstomoczem, krwawiącą zmianą przy odbycie. Badanie kliniczne wykazało wiele problemów, jednak w danej chwili najistotniejszym był brak jąder w mosznie. Warto nadmienić, iż pies nie był poddany kastracji. Stan, w którym jądra/jądro nie zstąpiły do moszny nazywany jest wnętrostwem.

Czy dana sytuacja może mieć coś wspólnego z objawami? Zdecydowanie tak. Po wykonaniu USG jamy brzusznej okazało się, iż jądra psa znajdują się tuż przy kanałach pachwinowych i prawdopodobnie w wyniku zbyt wysokiej temperatury uległy nowotworzeniu. Dodatkowo u pacjenta stwierdzono przerost prostaty. Ponieważ duża grupa guzów odbytu jest hormonozależna podejrzewa się, iż i w tym przypadku zmiana na odbycie była zainicjowana przez hormony wytwarzane przez jądra.

Wśród wielu badań i zabiegów przeprowadzonych u tego psa kluczowa była kastracja i usunięcie guza odbytu, które mimo zwiększonego ryzyka narkozy u psa starszego, przebiegły pomyślnie. Pies czuje się dobrze, jest pod stałą obserwacją. Jego prostata powieli ulega zanikowi, nie obserwuje się u niego ognisk wznowy czy przerzutów.

Dla wszystkich właścicieli samców bardzo ważną informacją jest fakt, iż jeżeli u psa nie stwierdza się jednego lub
obu jąder w mosznie jest to wskazanie do kastracji. Jądro znajdujące się w wyższej
temperaturze znacznie częściej ulega nowotworzeniu.

Z oczywistych względów zdjęcia do powyższego artykułu ograniczymy do slajdów z USG.