Pupil w święta

Pupil w święta

Grudzień dla każdego z nas jest miesiącem kojarzącym się ze spotkaniami w gronie rodziny i przyjaciół oraz wieloma pilnymi sprawami do załatwienia.
Przygotowania zarówno do Świąt, jak i Sylwestra obfitują w rozmaite emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne, nic w tym dziwnego, przecież wokół nas dzieje się tak dużo.
Zastanawialiście się Państwo jak w tym wszystkim odnajduje się nasz pupil?
Mniejsza uwaga właściciela, ciągłe zmiany, nowe osoby w domu, dużo hałasu, głośna muzyka i fajerwerki – natłok tych wszystkich bodźców powoduje szereg reakcji biochemicznych i endokrynnych, które w konsekwencji wywołują stres i lęk. Właściciel obserwuje, że zwierzę nie jest sobą, jest niespokojne, drży, wokalizuje, ucieka, chowa się po kątach, czasem potrafi nawet ugryźć. Cała ta sytuacja jest niekomfortowa zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela.
Dobierając odpowiednie leki w odpowiednim czasie możemy uniknąć takiego stresu. Jaka reakcja na leki jest pożądana? Zwierzę powinno być świadome, ale nie reagować na bodźce. Powinno być spokojne, wyciszone, ale nie leżące.
Zachowywać się tak, jakby te wszystkie stresowe sytuacje go nie obchodziły.
Dlaczego pewnego roku mój pies nie zareagował na podany preparat i nadal się bał? Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i dobrać leki pod dane zwierzę, jego wiek, charakter i lękliwość. Inny lek podamy psu, który trochę się boi fajerwerków a inny takiemu, który podskakuje jak tylko coś stuknie o podłogę w jego otoczeniu. Inaczej na leki zareaguje histeryczny dwuletni owczarek a inaczej dwunastoletni York. To oznacza, że jeśli właściciel zgłasza się do gabinetu bez zwierzęcia o godzinie 19:00 w Sylwestra, to dobranie odpowiedniego leku jest bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe a czas na jego zadziałanie ograniczony. Większość leków by zadziałać wymaga wysycenia w dłuższym czasie, co oznacza, że zaczynamy je podawać przynajmniej dzień wcześniej, powoli zwiększać dawkę lub częstotliwość. Stąd nasza prośba do Państwa jako właścicieli – spróbujcie proszę znaleźć czas w tym szalonym okresie, umówcie się na wizytę ze zwierzęciem odpowiednio wcześnie – tak abyśmy mogli jak najlepiej mu pomóc i ograniczyć jego strach.

Wizyty umawiamy pod numerem telefonu 504 44 22 55. Zapraszamy!